פילאטיס – כל מה שרציתם לדעת על השיטה לאורח חיים אנרגטי ובריא

שיטת הפילאטיס מסייעת ליצירת גוף מאוזן, אימון בטוח ללא נזקים ארוכי טווח, לצד חיטוב הגוף ואורח חיים אנרגטי ופעיל, עם מינימום כאבי שרירים ותופעות לוואי.

פילאטיס היא שיטה לאימון הגוף, המיועדת לשיפור היציבות, התפקוד השגרתי של הגוף ושל הפעילויות היומיומיות שאנו מבצעים, כדי שנוכל לבצע מטלות תוך מאמץ מינימלי, מבלי לגרום לשחיקה או פגיעה גופנית – תוך שימוש בשרירים הנכונים לכל פעולה. שיטת הפילאטיס מסייעת ליצירת גוף מאוזן, אימון בטוח ללא נזקים ארוכי טווח, לצד חיטוב הגוף ואורח חיים אנרגטי ופעיל, עם מינימום כאבי שרירים ותופעות לוואי.

פילאטיס – כל מה שרציתם לדעת

השיטה נקראת על שם הממציא שלה, ג׳וזף פילאטיס, שנולד בגרמניה לקראת סוף המאה ה-19, ובילדותו נחשב לילד רזה וחולני, וסבל מחולשה גופנית ואסטמה. ג'וזף גדל בבית עם מודעות גבוהה לבריאות, כושר גופני ותזונה, עם אמא נטורופאתית ואב מתעמל שעסק בספורט וחיים בריאים. הוריו ניסו כל שביכולתם כדי לסייע לבנם להתחזק על ידי שילוב של אימונים גופניים נכונים ותזונה בריאה.

בתחילת הדרך, סבל מהצקות רבות, ואף איבד את הראייה בעין שמאל בגלל אבן שנזרקה לעברו. הצקות אלו הן שגרמו לו ככל הנראה לעסוק בין השאר באימוני הגנה עצמית ובפיתוח הגוף, לצד לימודי אנטומיה ושיפור הבריאות הכללית. ההצלחה הגיעה תוך שנים ספורות.

מילד חלש וחולני, הפך לאתלט עם גוף מרשים, העוסק בין השאר בהתעמלות, פיתוח גוף, אגרוף, האבקות, צלילה, גלישה, יוגה ועוד. בנוסף התפתח בצורה כל כך מרשימה, שכבר בגיל 14 הוא החל להתפרנס כדוגמן עבור ציור גוף אנטומי.

המצאת הפילאטיס

בהתחלה, ג'וזף קרא לשיטה שלו בשם “Contrology”, שיטה ששמה דגש על יציבה נכונה, נשימה יעילה ותרגולים שמשפרים את האיזון השרירי, הקוארדינציה, הגמישות, הכוח, הנשימה ושיווי המשקל.  הפילוסופיה מאחורי שיטתו הייתה ״לחנך״ את הגוף לשליטה נכונה על השרירים. ג'וזף לא רק דגל בשיטות אימון והתעמלות, אלא דיבר על ״פתרון כולל״ שמתייחס גם לתזונה ואפילו להיגיינה.

ב-1912 היגר ג'וזף לאנגליה, שם עסק באימוני הגנה עצמית ובקרקס. כשהגיעה מלחמת העולם הראשונה, נכלא בשל מוצאו הגרמני, אך המשיך ללמוד את חבריו האסירים כושר גופני ולהמציא, לפתח ולשכלל שיטות, כשכל מה שהיה לו זה מזרן בודד.

בשנת 1918 פרצה השפעת הספרדית, וכמעט כל האסירים שלא התאמנו בפילאטיס נפטרו. אז החלו להבין את גדולתה של השיטה, והעבירו את ג'וזף למחלקה של שיקום חיילים ופצועי מלחמה בבית החולים. בשנות העשרים עבר לארצות הברית. במהלך השייט מאירופה לארה״ב הכיר את אשתו קלרה, שסבלה בעצמה מדלקת פרקים, וג'וזף עזר לה להשתקם. השניים הקימו יחד מכון בניו יורק שבו יישמו את שיטון האימון המיוחדות שלהם.

המכון של ג'וזף ואשתו נחשב לסיפור הצלחה, בין השאר בגלל שהיה ממוקם בסמוך לבלט של ניו-יורק ולמספר בתי ספר לריקוד ומחול, וצבר מוניטין כמקום שמסייע לרקדנים והעוסקים במחול ליציבה נכונה או שיקום במקרה של פציעה. ג'וזף ואשתו הפכו למדריכים של הרבה רקדנים מפורסמים, לצד רופאים, אנשי רוח, מפורסמים ומשפיענים רבים. בנוסף המשיך לפתח את השיטה עד למותו בשנת 1967, יחד עם אשתו קלרה.

עקרונות שיטת הפילאטיס

עקרון מנחה של שיטת הפילאטיס הוא גיוס השרירים הנכונים לכל סוג של תנועה, פעולה או תרגיל גופני. השליטה הזו מושגת באמצעות תרגילים שמפעילים את השירים המייצבים, תוך הגדלת טווחי התנועה של המפרקים, והורדת לחץ מעמוד השדרה, מהחוליות ומהמפרקים, לחץ שנוצר פעמים רבות מתנועות לא יעילות שמאפיינות את צורת הישיבה, העבודה או העמידה בעולם המערבי.

התרגילים בפילאטיס לרוב מתבצעים במספר קצר של חזרות, על מנת לאפשר למתעמלים ריכוז מרבי במהלך התרגול, ולהימנע משחיקה או התשה של השרירים. התרגילים שמים דגש על יציבות מרבית של חלקי הגוף השונים, תוך תנועה מאוזנת. הדגש הוא תנועה הרמונית, ואמנם זה מאתגר, אך בסופו של דבר בדרך הזו מופעלים שרירים רבים יותר ו״פריסת המאמץ״ היא יותר מאוזנת והגיונית.

הספר הראשון על פילאטיס פורסם בשנת 1980 על ידי גייל אייזן ופיליפ פרידמן, סטודנטים שהיו ממשיכי דרכו של פילאטיס ואשתו. הספר, שנקרא ״שיטת פילאטיס למיזוג גופני ונפשי״, דוגל בשישה עקרונות: ריכוז, שליטה, מרכז, דיוק, זרימה ונשימה.

המרכיבים המרכזיים (או: למה הכי חשוב לשים לב)

באימוני פילאטיס יש לשים לב בעיקר לדברים הבאים:

נשימה – נשימה נכונה מאפשרת לגוף לפתח תנועה יעילה, טובה ו׳זורמת׳ יותר, ואף מסייעת לשרירים לפעול ביעילות ובעוצמה רבה יותר. בשיטת הפילאטיס לומדים לנשום נכון, מה שמזין את רקמות הדם והחמצן ומסייע בניקוי רעלים בגוף. נשימות אף מסייעות בהפחתת מתח, חרדה ובשינה איכותית יותר. הנשימות אף מסייעות לנו במודעות לגוף שלנו, בהקשר לאימונים ובכלל.

ריכוז – בפילאטיס ישנה חשיבות גדולה לריכוז, שמאפשר בין השאר את הדיוק בתנועות ואת המודעות לתנועות ולגוף. באמצעות ריכוז מירבי, ניתן לתרגל פילאטיס תוך שימת דגש על ייציבות, שימוש נכון במפרקים ובשרירים, הגב, הכתפיים ועוד. הריכוז גם תלוי ברוגע נפשי.

קצב וזרימה – לתרגילי הפילאטיס ׳קצב׳ מסוים משלהם, המיועד לשמר את ההמשכיות של התרגילים והחזרות, וגם לקשר ביניהם. עקרון חשוב נוסף הוא השליטה בזרימה – כלומר בדרך שבה אנחנו מטפלים באתגרים או ב״עליות וירידות״ בחיים. בפילאטיס עוסקים גם בטיפול באותם אתגרים יומיומיים, על מנת שנוכל ללמוד כיצד לקבל ולהתמודד עם שינויים (צפויים או שלא) בחיים.

דיוק – בפילאטיס חשוב מאוד לשים דגש על דיוק התנועות והמיקומים. הדבר מסייע לבריאות הגוף, עבודה נכונה עם השרירים שלא תיצור שחיקה, שמירה על הגב, ויתרונות רבים נוספים, למשל השגה של תוצאות טובות יותר באימונים וייציבה טובה יותר.

איזון – בסופו של דבר, הפילאטיס נועד לסייע לנו להשיג איזון טוב יותר בשרירים ובגוף, להוריד עומס מהמפרקים וליצור דפוסי תנועה ופעולות ׳זורמות׳ וחלקות יותר, במינימום מאמץ ושחיקה. בעזרת איזון נכון ניתן ׳לפזר׳ את השימוש בשרירים ובחלקי הגוף ולמנוע פגיעה לאורך זמן.

הרפיה – עקרון ההרפיה בפילאטיס הוא לא תמיד מהעקרונות ששמים עליהם מספיק דגש, וחבל. הרפיה נכונה מסייעת לנו בריכוז, באיזון ובדיוק, אך גם בעבודה נכונה עם השרירים. בפילאטיס תלמדו כיצד להשתמש רק בכמות המאמץ הנדרשת לביצוע התרגיל, על מנת לצמצם מאמץ יתר, שמוביל למתח ושחיקה – עקרון שנקרא ״הרפיה סלקטיבית״.

מרכוז – לכל חלק בגוף שלנו תפקיד ביצירת תמיכה ויציבה נכונה. בפילאטיס, התנועות שלנו מקרינות החוצה ממרכז הגוף – הבטן, האגן והגב התחתון – אזורי ה״ליבה״ או ״תחנת הכוח״ של הגוף, המקום ממנו יוצאת האנרגיה לשאר חלקי הגוף.

מחויבות – הפילאטיס הוא לא עוד שיטת אימון של ״באים והולכים״ אלא יותר דרך חיים המשלבת גם שיפור של היבטים שונים בחיים שלא קשורים אך ורק לכושר גופני, דוגמת התמודדות עם חרדות, לחצים ושינויים לא צפויים, לצד שיפור החוזק המנטלי (בנוסף לחוזק הפיזי). לכן ישנה חשיבות להתמדה ולאימוץ של עקרונות הפילאטיס גם בחיים האישיים שלנו שמעבר לאימון עצמו, שכן הפילאטיס יכול לשפר לנו היבטים רבים בחיי היום יום.

אלה כמובן רק חלק מהדברים שיש לשים אליהם לב, אך חשובים בהבנת עקרונות ויישום נכון של הפילאטיס, שיטה שתרגול נכון שלה בליווי מקצועי עשוי לשפר רבות את הבריאות, הכושר הגופני, הייצוב, השרירים ואורח החיים. הפילאטיס הוא ה״תרופה״ היעילה להרבה מההרגלים ה״רעים״ של העבודה, הלחצים ואורח החיים המערבי העמוס והתובעני. תרגול נכון לאורך זמן של פילאטיס, והטמעת עקרונות הפילאטיס ביום-יום שלנו, יכולים לעשות הבדלים גדולים בגוף ובנפש, ממניעת מחלות ועד איכות חיים, רוגע ושלווה.

אהבתם את המאמר בנושא פילאטיס הדרך לאורח חיים אנרגטי ובריא?

אנחנו בטוחים שתאהבו גם את המאמר

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button