קפאין יכול לשפר את הביצועים באימונים? השפעות הקפה על הגוף.

קפה או קפאין, אחד המרכים הכי נמכרים בעולם. הוא לא רק מעיר אותנו על הבוקר, הוא גם יכול לעזור לנו להשיג ביצועים ספורטיביים משמעותיים.

מי מאתנו לא יכול להתחיל את היום בלי כוס קפה? קפאין הוא אחד החומרים הנחקרים ביותר בקרב ביצועיים ספורטיביים. ספורטאים מקצועיים וחובבנים משתמשים בזה בתור משפר ביצועים. החל מכדורגל, בייסבול, קרוספיט, רכיבה על אופניים, והרמת משקולים. קפאין יכול לשפר את הביצועים ולתת את האנרגיה הנדרשת.

היום אנשים מקבלים את הקפאין שלהם ממגוון רחב של משקאות אנרגיה, מסטיקים, וכדורים. אז עד כמה כוס קפה יכולה לשפר לנו את הביצועים? התשובה יכולה להשתנות תלוי בגנים שלכם ואיזה סוג קפה אתם שותים.

יתרונות וחסרונות של הקפאין.

היתרונות במחקרים מראים כי קפאין טהור יכול לעזור לספורטאים לרוץ מהר יותר, ולמשך זמן רב. כדורגלנים יכולים לתת ספרינט לעיתים קרובות, ולמרחקים גדולים יותר. כך גם בכדורסל, טניס, גולף, והרמת משקולות. חוקרים לא בטוחים לגבי סיבולת ריצה. לריצה ארוכת טווח התוצאות לא מראות הבדל משמעותי, לאומת זאת בריצות ספרינט של 100 מטרים, התוצאות חיוביות, ומראות שקפאין יכול לשפר את תפוקת הכוח, מהירות וכוח.

תוצאות המחקרים גם מראים שקפה יכול להיות יותר יעיל מכדורי קפאין. משפר ביצועים בעיקר אצל רוכבי אופניים וריצות מרתון. לפעמים התוצאות הן דומות, למעשה, קפה מראה כי מפשר בצורה יותר משמעותית את הביצועים. כך גם משקעות אנרגיה למיניהם יכולים לשפר מהירות תגובה, וערנות חדה יותר. 

לפי המחקרים שתיית קפה ורמת הביצועים שלה תלויה בכמות הקפאין בסוג שאתם שותים, תערובת הקפה ואופן בישולו. אז כנראה שכפית קפה לא תספיק לכם עם אתם הולכים להתאמן, תקראו היטב על הקפה שאתם שותים לפני, כדי לשפר את הביצועים שלכם בצורה הטובה ביותר.
עם זאת חשוב לזכור, שהגנים שלנו יכולים לקבוע עד כמה קפה ישפר לנו את הביצועים. לא כולם מגיבים אליו אותו דבר. יש כאלו שלא יראו שיפורים בביצועים שלהם, אפילו ירגישו עייפות יתר לאחר צריכת הקפה.

לעומת זאת החסרונות מראים, שצריכת קפה או קפאין, אתם עלולים להרגיש בחילה ורעידות בזמן תחרות. עם כל הלחץ , השפעות הקפה יכולות להמשיך למשך 4 שעות. צריכה של קפה בשעות מאוחרות, יכול להרוס לכם את מחזור השינה. שינה היא מפתח חשוב לשמירה על כושר. לכן חשוב מאוד להשתמש בקפה בצורה אחראית, "להתאמן" אתו קודם, לפני שלוקחים לפני תחרות. 

יש כאלו שאומרים לא לגעת בקפה במשך היום, ולהשתמש בו רק לפני אימון. ההשפעות שלו מתחילות רק לאחר כ30 -75 דקות. אבל עם אתם משתמשים בקפה באופן קבוע, זה יכול לגרום לאפקט גמילה. לכן חשוב גם לשים לב לכמות הקפה ואופן הצריכה שלו. 

אחד הדברים העיקריים שחשוב לזכור, קפאין וקפה מייבש, הוא גורם לגוף שלנו לייצר כמויות גדולות יותר של שתן. מהסיבה הזאת אנחנו נצטרך המון מים. אז אם אתם רוכבי אופניים או רצים מרתון ואין לכם יותר מדי הפסקות. אתם יכולים לנסות משקאות אנרגיה, לפי מחקרים, משקאות כאלה שומרים על אחוזי לחות כמו כל משקה אחר.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button